Je to termín pre pomenovanie rýchlo sa meniacej módy, ktorú diktujú najpopulárnejšie svetové značky. Každú sezónu sa ich ponuka mení, vždy prichádzajú „nové“ veci, ktoré určuje módny priemysel. Návrhári definujú, čo bude v danom období in, a ľudia sa ako ovce nechajú nalákať, a nakupujú hlava nehlava. Je tu však jeden problém – to čo letelo minulý rok, je momentálne out, a teda sa nám kopia veci, ktoré nie sú dlhodobo využiteľné.

přehlídka

Ďalším veľkým problémom tohoto systému je fakt, že toto oblečenie vyrábajú osoby, ktoré sú v takej finančnej núdzi, že nemajú na výber. Ich robota nie je ocenená ani len životným minimom. Pracujú deti od útleho veku, ale aj dospelí ľudia. Tvrdo drú, aby zarobili aspoň na kúsok chleba, no to si málokto uvedomuje. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa ukrýva za štítkami s nápisom „vyrobené v …“? Spoločenské povedomie o tejto téme je veľmi slabé, nechceme si totiž pripustiť túto krutú realitu.

obchodní centrum

Opakom je takzvaný „slow fashion“, ktorý sa snaží čo najviac zamedziť vyššie spomínané chyby a problémy. Je založený na udržateľnosti, ktorú prezentuje vo všetkých možných podobách. Jeho heslom je „kvalita, nie kvantita“. Podporuje lokálnych výrobcov a návrhárov, ktorí sú často veľmi nedocenení, čo je veľká škoda. Poobzerajte sa po svojom okolí, či sa tam nejaký taký obchod náhodou nevyskytuje. Budete prekvapení, ako ľahko ste ich takmer celý svoj život dokázali ignorovať. Vysoké ceny v týchto obchodoch vás možno zarazia a odradia, no skúste si to poriadne premyslieť skôr, než to vzdáte. V tejto cene sú zarátané kvalitné materiály, poctivá ľudská práca, ktorú daná osoba vykonávala za férových podmienok a bola patrične ocenená. Keď sa na situáciu pozriete takto, je to hneď o niečom inom. Buďte teda ohľaduplní, a pri najbližších nákupoch si uvedomujte, čo sa skrýva za daným produktom.